BLEPHAROPLASTIKA – korekcia poklesu viečok (mihalníc)

Informačný text k blepharoplastike si dovolím začať trochou perfekcionizmu. Termín viečko slovenčina nepozná. Je to slovo, ktoré sme prebrali z češtiny. Správny výraz je mihalnica. A to, čo My na Slovensku nazývame mihalnica, sa správne volá riasa. Ja sa však pre zrozumiteľnosť textu budem ešte držať zaužívaných výrazov. Občas slovo viečko nahradím slovom mihalnica, umiestneným do zátvorky.

No dosť bolo jazykového okienka, poďme k veci.

V prípade BLEPHAROPLASTIKY ide o zákrok na horných alebo dolných viečkach ( mihalniciach ) očí, ktorého cieľom je korekcia nadbytku kože a podkožného tuku alebo jeho redistribúcia ( zmena uloženia ). Najčastejšou skupinou pacientov, ktorí podstupujú tento zákrok, sú pracovne, športovo a spoločensky aktívne ženy, pripravené podstúpiť drobné riziko za účelom udržania si mladistvého, jasného, žiariaceho výrazu tváre. A ich cieľom je mať ho od skorého rána do neskorého večera. Každý deň a za každých okolností.

PACIENTKU k nám obyčajne privádza sťažnosť a ponosovanie sa na nadbytok kože na viečkach ( mihalniciach ), problémy s líčením, takisto pocit ťažkých viečok. Pri nadbytku kože horných viečok môže dôjsť až k obmedzeniu vo výhľade. Dôvodom k operácii môže byť na dolných viečkach vyklenutie tuku a tvorba tzv. vačkov pod očami alebo tzv. kruhy pod očami alebo tak ako pri horných viečkach ťažkosti s líčením alebo pocit opuchnutých viečok.

PRED OPERÁCIOU JE NEVYHNUTNÉ LEN OČNÉ VYŠETRENIE PACIENTKY. NIE SÚ JEDNOZNAČNE POTREBNÉ VYŠETRENIA KRVI V PRÍPADE, AK IDE O ZDRAVÚ PACIENTKU. Ak má pacientka akékoľvek sprievodné ochorenia, je vhodné nechať pred operáciou urobiť aspoň základné vyšetrenie krvi a vnútorného prostredia. Vo vážnejších prípadoch požadujeme interné predoperačné vyšetrenie.

PACIENTKA prichádza na naše pracovisko v deň zákroku, asi hodinu pred výkonom. Po prezlečení je vyhotovená fotodokumentácia predoperačného stavu. Na pacientke sú zakreslené rezy a miesta preparácie tkanív. Pacientka je následne prenesená na operačnú sálu, kde je uložená na operačný stôl, Operatér s pomocou sestry umyjú operačné pole, v tomto prípade tvár a okolie očí a obložia ho sterilným krytím.

Operácia je vykonávaná v miestnom znecitlivení. Anestetikum je podávané injekčne, do každého viečka v dvoch až troch vpichoch. Anestetikum obsahuje aj drobné množstvo látky na vyvolanie sťahu ciev a tým znižuje možné krvácanie a vznik modrín. V priebehu 2-5 minút od podania je miesto necitlivé natoľko, že je možné vykonať operačný výkon BEZBOLESTNE. Rez je vedený v čiarach, ktoré si operatér zakreslil na tvári pacientky. Pri operácii dolných viečok je to asi 3 mm pod riasami. Pri horných viečkach asi 6-9 mm nad riasami. Po následnej preparácii odstraňuje operatér nadbytočnú kožu a nadbytočný tuk. Pred uzatvorením rany operatér skontroluje , či rana nekrváca, a uzatvorí ranu pokračujúcim nevstrebateľým stehom. Rany sú ešte prelepené náplasťou farby kože. ( STERISTRIP )

PACIENTKA ihneď po operácii začína s chladením viečok, najprv na operačnej sále, potom na pooperačnej izbe. Chladenie trvá asi 4 hodiny u nás na pracovisku. K ďalšiemu chladeniu je pacientka vyzvaná v domácom ošetrení. Je poučená o starostlivosti o ranu. Na kontrolu prichádza na druhý resp. tretí deň od operácie na preväz, kedy sa skontroluje lokálny stav. Podľa potreby je nasledujúca kontrola o 5 -7 dní od operácie. Počas tejto kontroly sú odstránené stehy. V ďalšom slede udalostí , to znamená po odstránení stehov, môže pacientka začať používať make-up. Od operácie je vhodné nosiť slnečné okuliare, pacientka je poučená o používaní kvapiek do očí cez deň a masti do očí na noc. Ide o prípravky s obsahom antibiotika na zabránenie vzniku infekcie.

Tak, ako každý operačný zákrok, aj korekcia poklesu viečok ( mihalníc ) má svoje úskalia. Napriek tomu, že na ne neradi myslíme, musíme o nich hovoriť. A musíme mať pre ne ADEKVÁTNE RIEŠENIA.

KOMPLIKÁCIE:

  1. Krvácanie: riešením je podanie liekov na zlepšenie zrážania krvi.
  2. Infekcia: riešením je podanie antibiotickej liečby, uvoľnenie stehov a drenáž rany
  3. Porucha citlivosti časti vzdialenej od miesta operácie: zlepšenie môže priniesť rehabilitácia a úlohu môže zohrať aj časový faktor. Citlivosť kože môže zostať aj trvale mierne znížená
  4. Nevyhovujúca jazva: riešením je reoperácia a zmeny priebehu jazvy alebo silikónové náplaste na jazvu resp. masáže jazvy.
  5. Zvýšená citlivosť v oblasti jazvy: zlepšenie môže priniesť medikamentózna liečba, masáže jazvy alebo vyzretie jazvy – časový faktor.
  6. Kontrahujúca jazva: riešením je reoperácia a zmeny priebehu jazvy
  7. Keloidná jazva: Je to vážna komplikácia ale našťastie v tejto lokalite extrémne zriedkavá. Riešením sú masáže jazvy, kryoterapia, aplikácia kortikoidov atď. Žiadne riešenie však nie je jednoznačne účinné. Môže priniesť zlepšenie stavu avšak po ukončení liečby sa môže stav vrátiť.
  8. Zvýšená citlivosť očí: Je to prechodný stav, k jeho úprave pomáhajú jednak kvapky a masť do očí, možné je napomôcť úprave podávaním kvapiek s protizápalovým účinkom resp. umelé slzy.
  9. Dvojité videnie: Dočasný stav, ku úprave ktorého dochádza spontánne. Je následkom možného opuchu anatomických štruktúr v okolí oka.
  10. Ektropium – vytočenie viečka navonok: Ide o vážnu ale našťastie vzácnu komplikáciu operácie. Môže vzniknúť prakticky len na dolných viečkach. Príčinou je nadmerná resekcia kože ale k jeho vzniku môže prispieť aj vplyv samotnej gravitácie.
  11. Zmeny farby kože viečok: K týmto zmenám dochádza najčastejšie následkom vstrebávania krvnej zrazeniny. Zmeny sú dočasne, aj keď v niektorých prípadoch môžu pretrvávať dlhší čas. Vhodné je sa vyvarovať opaľovaniu okolia očí v pooperačnom období.

Na záver si môžeme ešte charakterizovať pacientku, ktorá nie je absolútne vhodnou kandidátkou na tento operačný zákrok, pretože by pre ňu mohol predstavovať zbytočné riziko. Nevhodné je operovať v prípade krvácavých stavov a znížení imunity. Pri iných sprievodných ochoreniach je potrebná iba zvýšená opatrnosť.

VO VŠETKÝCH OSTATNVÝCH PRÍPADOCH JE VÝSLEDOK POTEŠENÍM PRE PACIENTKU A SATISFAKCIOU PRE OPERATÉRA.

Pred / Po:

PredPo

Cena:

  • Horné viečka: od 700,- EUR cena za obe viečka spolu
  • Dolné viečka: od 800,- EUR cena za obe viečka spolu

Ceny stanovené v cenníku sú maximálne pre daný výkon. V závislosti od lokálneho nálezu môže byť cena za výkon primerane upravená – znížená.

Foto pracoviska: