KYSELINA HYALURÓNOVÁ je prirozdenou zložkou ľudského tela, pokožky a tkanív. V estetickej medicíne sa používa ako vysoko elastický, číry, bezfarebný, vstrebateľný, injekčne aplikovaný gélový implantát. Skladá sa zo zosieťovanej kyseliny hyalurónovej (HA). Od stupňa zosieťovania závisí hlavne rýchlosť vstrebávania implantátu.Tá je uvádzaná v rozmedzí 4-6 mesiacov, v závislosti od hĺbky aplikácie, prekrvenia tkanív, atď.

INDIKÁCIOU k aplikácii je najčastejšie sťažnosť klienta / ky na prítomnsť vrások na tvári, najčastejšie výraznej nosovo lícnej vrásky, vrásky na brade a podobne. Indikáciou k podaniu výplňového materiálu môže byť aj malá, nevýrazná horná alebo dolná pera, alebo slzné brázdy pod očami. Jednoduchšie sa dá povedať, že výplňový materiál v podobe kyseliny hyalurónovej je možné aplikovať kdekoľvek, kde chýba potrebný objem.

PRED ZÁKROKOM nie sú nevyhnutné žiadne vyšetrenia.

Klient / ka prichádza na ambulanciu v deň zákroku asi 30 minút pred výkonom. Po prezutí a odlíčení je zhotovená fotodokumentácia stavu. Klientovi/ke je na plánované miesta aplikácie nanesená vrstva znecitlivujúceho krému. Krém sa nechá pôsobiť minimálne 30 minút. Po pol hodine je klient/ka odprevadený/á do miestnosti pre aplikáciu. Tu je uložený/á do kresla, sestra umyje klientovi / ke miesto aplikácie.

APLIKÁCIA kyseliny hyalurónovej sa vykonáva tenkou ihlou nasadenou na originálnej striekačke pre aplikáciu. Do každého miesta vpichu sa aplikuje potrebné množstvo preparátu. Po vpichu sa miesto aplikácie jemne masíruje. Lekár môže miesto vpichu niekedy dočasne stlačiť, ak by bolo riziko vzniku krvnej podliatiny. Tá však napriek snahe môže vzniknúť, najčastejšie pri kútikoch úst.

Klient/ka po aplikácii zostáva sedieť na stoličke a chladí miesta aplikácie chladivým gélom. Po 10 minútach chladenia môže odísť z ambulancie. Na koži po aplikácii môžu zostať mierne opuchy a mierne začervenanie. Začervenanie však v priebehu niekoľkých hodín ustúpi. Opuch po aplikácii pretrváva asi 2-3 dni. Na druhý deň po aplikácii je možné používať maskovací nedráždivý make-up. Nasledujúca kontrola na ambulancii je 14 dní od aplikácie.

Komplikácie:

 1. Krvácanie – hematóm ( modrina ): riešením je pritlačenie miest aplikácie na 2-3 minúty. Ak aj napriek tomu hematóm vznikne, tak po
  12 – 24 hodinách je možná korekcia make -up- om. Vstrebanie hematómu môže trvať 7 – 14 dní.
 2. Asymetria tvárových štruktúr: môže sa stať, že v niektorých lokalitách nenastúpi účinok preparátu v rovnakej intenzite.
  Riešením je doaplikovanie prípravku o 7 -14 dní.
 3. Opuch: je bežný sprievodný jav aplikácie. Odoznieva v priebehu 5-7 dní. Po ústupe opuchu je možné vyhodnotiť prípadnú asymetriu a doplniť
  materiál do miest, ktoré si to vyžadujú.
 4. Infekcia: veľmi zriedkavá komplikácia. Riešením je podanie antibiotickej liečby.
 5. Začervenanie v mieste vpichu: prechodný jav, ktorého príčinou je podráždenie pokožky vpichom a samotný preprát.
  Stav vymizne v priebehu 2-3 dní od aplikácie.
 6. Svrbenie v mieste vpichu:dočasný stav,ktorý ustúpi v priebehu niekoľkých hodín až 7 dní od aplikácie.
 7. Uzlíky v mieste vpichu: môžu sa vyskytnúť pri povrchovej aplikácii. Riešením je ich rozmasírovanie, resp. čakanie na spontánne vstrebanie.
 8. Pohyblivosť gélu: v prípade výskytu je potrebné čím skôr navštíviť lekára, ktorý prípravok aplikoval. Nemasírovať miesto vpichu.

NEVHODNÉ je aplikovať kyselinu hyalurónovú v prípade krvácavých stavov, znížení imunity u klienta / ky, v tehotenstve, pri alergii na niektorú zo zložiek preparátu, pri sklone k tvorbe hypertrofickej jazvy, u klientov/iek s autoimunitným ochorením. Kyselina hyalurónová sa nesmie aplikovať do oblasti s prejavmi akné, herpes. Klienti/ky by nemali užívať liečbu, ktorá znižuje zrážanlivosť krvi ( Anopyrin, Ibuprofen atď. ) . Nesmie sa používať v spojení s chemickým pílingom, dermabráziou alebo laserovou liečbou. Pri iných sprievodných ochoreniach je potrebná iba zvýšená opatrnosť.

Foto pracoviska: