Vo všeobecnosti antikoncepcia nie je kontraindikáciou operácie v celkovej alebo lokálnej anestézii. Je potrebná len zvýšená pozornosť na možnosť tvorby zrazenín v žilách dolných končatín. Tomuto faktu sa predchádza buď používaním bandáže dolných končatín alebo podávaním Aspirínu. Toto riziko však zaniká po mobilizácii pacientky po operácii.
Všetky potrebné doplňujúce vyšetrenia sú pacientke oznámené po dohodnutí typu a termínu operácie. Ide o vyšetrenia krvi, krvného obrazu, zrážanlivosti krvi, vnútorného prostredia, EKG, interné predoperačné vyšetrenie, anesteziologické predoperačné vyšetrenie, v závislosti na druhu a zložitosti operačného výkonu.
Estetické operácie sa robia počas celého roka. Na niektorých pracoviskách redukujú počet operácii v letných mesiacoch. Podstatná nie je ani tak časť roka ako obdobie, ktoré si vyberie pacient. Najlepšie je si vybrať čas, kedy má pacientka voľnejší režim v práci a môže si zobrať dovolenku. V procese prípravy na operáciu je vhodná, kľudná, uvoľnená atmosféra, dostatok času na premyslenie si výkonu, dostatok času na konzultácie s chirurgom. Pacientka prichádza na operáciu poučená, vie čo ju čaká a vie ako sa postaviť k jednotlivým postupom počas liečby. V pooperačnom období po prepustení z operácie má dostatok času pre samú seba, bez stresu, fajčenia a nedostatku spánku. Takéto obdobie je ideálne pre hojenie rany
a pre celkový výsledok nášho snaženia.
V ideálnom prípade by bolo vhodné nevystavovať operované časti tela a jazvy priamemu slnku aspoň 6 – 12 mesiacov. Je to preto, že nová jazva nereaguje na UV lúče rovnako ako okolitá koža a môže dôjsť k výraznejšej pigmentácii jazvy, ktorá pretrváva niekedy dlhodobo. Je preto vhodné jazvy kryť pred slnkom alebo použiť v týchto partiách opaľovací krém s vyšším faktorom.
Jazvenie je nevyhnutný proces akéhokoľvek zásahu na ľudskom tele. Pacientky zaujíma zvyčajne jazvenie kože, pretože takéto jazvy sú viditeľné. Avšak samotný proces jazvenia prebieha aj v podkožných tkanivách. Aj tento môže mať vplyv na výsledok operácie. Čo sa týka jazvenia kože, je to proces viac menej individuálne závislý od pacienta. Väčšina ľudí po poranení kože tvorí jazvu spočiatku fialovej farby, asi 2-3 mm širokú, ktorá postupom času bledne. Dozrievanie jazvy trvá od 6 do 24 mesiacov. Výsledkom je jazva v úrovni kože, asi 2-3 mm široká, mierne svetlejšia
v porovnaní s okolitou kožou. Medzi príklady hojenia s výraznejšou jazvou patrí napríklad širšia jazva ako napríklad po operácii znamienok
na chrbte. Táto vzniká v miestach, kde je väčší ťah na kožu.
Ďalším príkladom zlého hojenia je tzv. hypertrofická jazva. Je to jazva výraznejšej ružovo – fialovej farby, nad úrovňou kože ale len v mieste, kde bol vykonaný rez. Najväčším postrachom plastického chirurga je keloidná jazva. Táto je ružovo – fialovej farby, s drobnými presvitajúcimi cievkami, nad úrovňou kože. Hlavným znakom je, že presahuje okraje operačnej rany.
Obe formy hojenia, teda hypertrofická jazva a keloidná jazva sú veľmi málo predvídateľné. Jedna z možností je opýtať sa pacienta aby chirurgovi ukázal niektorú zo starších jaziev. Avšak ani tento postup nezaručuje výsledok. Na ľudskom tele sú niektoré oblasti, kde je sklon k tvorbe patologickej jazvy výraznejší. Je to napríklad oblasť nad hrudnou kosťou a oblasť ramien. Aj keď existuje viacero možností ako upravovať takúto jazvu, žiadna z nich nie je stopercentná a aj v prípade že je úspešná nemusí zaručovať trvalý výsledok. Proces jazvenia sa môže opakovať. Cieľom chirurga v predchádzaní takémuto jazveniu je jednak umiestniť rezy do minimálne viditeľných oblastí, viesť rezy v smere štiepiteľnosti kože a používať maximálne šetriace operačné techniky, hlavne čo sa týka manipulácie s kožou.
Pre samotného operatéra je najlepšie operovať nefajčiara. Ak je to možné je dobre prerušiť fajčenie aspoň dva týždne pred operáciou a pokračovať aspoň dva týždne po operácii. Po tejto dobe je najlepšie sa k fajčeniu nikdy nevrátiť.
Facelifting, teda napnutie kože tváre sa môže deliť na tri oblasti tváre. Takzvaný horný, kedy ide o oblasť čela, stredný, ide o oblasť samotnej tváre a líc a dolný, kedy ide o oblasť krku. Je potrebné si uvedomiť, že samotný výkon proces poklesu tváre nezastaví len ho dočasne vráti naspäť. Efekt výkonu preto pretrváva asi okolo 10 rokov. To znamená, že ak sa rozhodnete pre facelifting tváre v štyridsiatke, je perspektíva že ďalšie zákroky bude potrebné vykonať v desaťročných intervaloch, teda v päťdesiatke, šesťdesiatke atď.
Augmentácia je výkon, kedy sa do prsníka vkladá materiál, tzv. implantát. Vkladá sa buď priamo pod žľazu alebo pod prsný sval. Prístup sa volí buď cez prsník, spod prsníka alebo cez pazuchu. Pred operáciou je nutné odobratie mier pacientky. Príjem pacientky na pracovisko je v deň zákroku.
Po zákroku je pacientka prinesená na izbu kde zostáva 24 hodín pod dozorom personálu, má naloženú fixačnú podprsenku. Personál zabezpečuje jednak tlmenie bolesti, jednak postupný príjem tekutín Stehy sú odstránené dva týždne po operácii.
Čo sa týka komplikácií, medzi skoré komplikácie patrí bolesť v rane, krvácanie za rany. Ak sa nedostavia do 24 hodí po operácii, je nepravdepodobné aby k nim ešte došlo. Ďalšia možná komplikácia je infekcia rany. K tejto môže teoreticky dôjsť v ktoromkoľvek období, nakoľko môže dôjsť aj k prejaveniu takzvanej skrytej infekcie. Komplikáciou v neskoršom období môže byť vznik takzvanej kapsulárnej kontraktúry. Ide o väzivové tkanivo okolo implantátu, ktoré deformuje tvar prsníka. Pre korekciu tohto stavu je nutná operácia.
Rhinoplastika je jednou z najdelikátnejších operácií v estetickej chirurgii. Už pred operáciou môže mať pacient len chyby v tvare nose, alebo môže mať aj problémy s dýchaním. V prvom prípade je na plastickom chirurgovi aby operačný zákrok urobil tak, aby nedošlo k zhoršeniu resp. k zmene priechodnosti dýchacích ciest, v druhom prípade je úlohou plastického chirurga zlepšiť ich priechodnosť, najčastejšie zákrokom na nosovej prepážke. Jazvy po operácii sú minimálne, ak ide o prístup z vnútra nose prakticky neviditeľné. Ak ide o otvorený prístup je prítomná len minimálna jazva na spodine nosa.
Je potrebné si uvedomiť, že liposukcia nie je prostriedok na schudnutie, ale v prvom rade prostriedok na modeláciu postavy. Preto by liposukcii mala predchádzať redukcia hmotnosti na požadovanú, ustálenú hodnotu. Následne sa robí liposukcia v požadovaných partiách tele, kde nedošlo k odstráneniu prebytočného tuku pri diéte. U pacientok sú to najčastejšie oblasť podbruška, boky, zadok, vnútorná strana stehien a vnútorná strana kolien. Je veľmi dôležité si uvedomiť potreby stabilizácie hmotnosti po operácii, nakoľko po pribratí na váhe po operácii dôjde k deformácii kože v oblasti, kde bola vykonaná liposukcia. V takomto prípade je nutné opakované odsávanie s nutnosťou modelácie týchto častí tela.
Odstránenie previsu kože brucha – dermolipectomia je výkon, kedy sa odstraňuje previs kože brucha pod pupkom. Najčastejšie ide o ženy po pôrode alebo o pacientky po výraznejšom schudnutí. Ide o relatívne rozsiahly výkon, kedy sa uvoľňuje kože s podkožným tukom prakticky na celom bruchu. Jazva po operácii je umiestnená do oblasti bikín horizontálne, tak ako po cisárskom reze. Ideálne je pred operáciu dosiahnuť ustálenú hmotnosť aspoň počas šiestich meiacov, nakoľko ak po operácii dôjde k výraznému schudnutiu resp. pribratiu, jazva v podbrušku môže deformovať okolie.
Je to jednak primárne vyšetrenie u plastického chirurga. Najčastejšie ide o operáciu horných viečok. Táto je aj jednoduchšia. Operuje sa v lokálnom znecitlivení, teda pacientka musí vydržať pichnutie injekcií do viečok. Do jednoho viečka je to asi 1 – 3 injekcie. Operačný výkon trvá asi 30 minút na jednom viečku. Po operácii je veľmi dôležité chladenie viečok, nakoľko ide o jemné, poddajné tkanivá s výrazným sklonom k opuchu. Takmer istotou pri tejto operácii sú aj rozsiahle modriny okolo očí. Tieto pretrvávajú asi 2 – 3 týždne. Najlepšie sú maskovateľné tmavými okuliarmi.
Jazvy po operácii sú prakticky nezistiteľné. Komplikácie sú rovnaké ako pri iných výkonoch s jedným rozdielom, že pri operácii dolných viečok musí chirurg dávať zvlášť pozor , aby neodstránil príliš veľa tkaniva, nakoľko by mohlo dôjsť k vyvráteniu viečka navonok.
Je to operačný postup, pri ktorom sa odstraňuje z prsníka prebytočné tkanivo, to znamená časť žľazy, tuku a kože. Kožné rezy sú podobné ako pri modelácii prsníkov, teda okolo dvorca a pod dvorcom v tvare priamej línie alebo ako obrátené T resp. tzv. lenivé S. Samotný výkon je náročnejší ako modelácia kvôli väčšiemu množstvu odstráneného tkaniva. Jazvy po operácii sú takisto závislé na individualite pacienta, podľa toho na aký typ hojenia je náchylný. V ideálnom prípade sú to línie menej pigmentované, široké asi 2-3 mm, v úrovni kože.
Tento výkon je vhodnejšie robiť u žien s nadmernou veľkosťou prsníkov až po pôrode, pretože pri výkone sa robí aj resekcia časti žľazy a pacientka môže mať pri kojení sklon k tvorbe cýst v prsníku. Nie je to však absolútna kontraindikácia výkonu. Pri tejto operácii nie je porušený prsný sval, teda jeho funkcia ostáva úplne zachovaná. Môže byť dočasne, niekedy aj trvalo znížená citlivosť bradavky. Výkon trvá v závislosti na veľkosti redukcie od 2 – 4 hodiny.
Spevnenie prsníkov resp. ich zodvihnutie je výkon, ktorý vyhľadávajú pacientky najčastejšie pre pokles po pôrode alebo prudkom znížení telesnej hmotnosti. Ide o postup, pri ktorom sa z prsníka odstráni časť prebytočnej kože. Obsah prsníka, to znamená žľaza a tukové tkanivo ostáva nedotknuté. Jazvy na prsníku sú podľa zvoleného postupu buď okolo dvorca, alebo okolo dvorca a priamo dolu do záhybu pod prsníkom alebo okolo dvorca a v tvare obráteného T pod prsníkom. Jednotlivé operačné postupy sa delia podľa toho o aký veľký pokles prsníkov ide.
Čo sa jaziev týka, ich vzhľad je individuálny podľa typu hojenia jednotlivej pacientky. V ideálnom prípade ide po vyzretí jazvy o tenký prúžok menej pigmentovaného tkaniva. Definitívny vzhľad však jazva môže nadobudnúť aj po čase dlhšom ako jeden rok. Nakoľko sa tento zákrok netýka samotného tkaniva prsníka, pacientka nemá po operácii problémy s kojením, môže byť mierne znížená citlivosť dvorca a bradavky.
Augmentácia je výkon, kedy sa do prsníka vkladá materiál, tzv. implantát. Vkladá sa buď priamo pod žľazu alebo pod prsný sval. Prístup sa volí buď cez prsník, spod prsníka alebo cez pazuchu. Pred operáciou je nutné odobratie mier pacientky. Príjem pacientky na pracovisko je v deň zákroku.
Po zákroku je pacientka prinesená na izbu kde zostáva 24 hodín pod dozorom personálu, má naloženú fixačnú podprsenku. Personál zabezpečuje jednak tlmenie bolesti, jednak postupný príjem tekutín Stehy sú odstránené dva týždne po operácii.
Čo sa týka komplikácií, medzi skoré komplikácie patrí bolesť v rane, krvácanie za rany. Ak sa nedostavia do 24 hodí po operácii, je nepravdepodobné aby k nim ešte došlo. Ďalšia možná komplikácia je infekcia rany. K tejto môže teoreticky dôjsť v ktoromkoľvek období, nakoľko môže dôjsť aj k prejaveniu takzvanej skrytej infekcie. Komplikáciou v neskoršom období môže byť vznik takzvanej kapsulárnej kontraktúry. Ide o väzivové tkanivo okolo implantátu, ktoré deformuje tvar prsníka. Pre korekciu tohto stavu je nutná operácia.